W dniu 15 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku odbyła się III edycja sesji popularnonaukowej pod hasłem „Życiodajne pszczoły i miód”.

Podczas sesji młodzież wysłuchała ciekawych wykładów, prelekcji i prezentacji. Pierwszy wykład "Rodzaje i właściwości miodu" poprowadził Pan Roman Wyrwas – nauczyciel ZS1, a z zamiłowania pszczelarz. Opowiadał o odmianach miodu i skąd pszczelarz wie, jaki to rodzaj miodu.

Wyjaśnił zebranym w jaki sposób otrzymać miód odmianowy i na jakie schorzenia pomaga dany rodzaj. Odpowiedział także na pytanie – czy miód powinien być płynny czy stały? Następnie Pani Iwona Piaścik – nauczycielka ZS1 wraz z trójką uczniów klasy czwartej technikum technologii żywności przedstawiła wyniki badań oceny i jakości miodów, które pozyskała z zaprzyjaźnionej pasieki. Uczniowie przedstawili wyniki badań tych miodów. Przebadali je pod względem fizycznym i  chemicznym, okazało się że wszystkie parametry badanych miodów były zgodne z obowiązującymi normami.

Następnie Pan Łukasz Marcinkowski – nauczyciel ZS1 odpowiedział na pytanie –  czy wosk to odpad czy cenny surowiec? Wyjaśnił zebranym skąd pochodzi wosk pszczeli oraz jaki jest jego skład. Przedstawił właściwości wosku i sposoby wykorzystania go przez pszczoły oraz przez ludzi. Następnie dwie uczennice klasy pierwszej technikum – klasy technik analityk, przedstawiły proces wykonania świec z wosku oraz końcowy efekt ich pracy – gotowe ozdobne świece. Kolejny i ostatni wykład był zaprezentowany w innej – wirtualnej formie.

Pani dr Maria Janicka z Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie przygotowała wykład/prezentację "Las w kropli miodu, czyli rabaty z natury wspierające lokalne sieci pokarmowe". Młodzież poznała założenia projektowania miododajnych ogrodów i rabat, w szczególności od czego zależą odwiedziny owadów na kwiatach, a przede wszystkim otrzymała gotową listę wskazówek, jak stworzyć pszczele pastwiska, miododajne ogrody i rabaty wspierające sieci zapyleń.

Dziękujemy wszystkim prelegentom za profesjonalnie przeprowadzone prezentacje i wnikliwe podejście do tematu. Teraz już wszyscy wiemy – jakim skarbem jest MIÓD.